Kayseri Paraşüt Blog

Kayseri paraşüt eğitimi
23 Nisan 2024 - 11:32,Hacı Ömer KARACCA 

Atmosfer de meydana gelen meterolojik hadiseler uçan her araçta olduğu gibi yamaç paraşütünde de etkileri vardır. Hava olayları gözlemleri yada tahminlerinin takip edilerek oluşabilecek riskler en aza indirilebilir. Bu olaylardan en önemlilerinden biriside wind Shear(rüzgar makası)'dir.

Wind shear; hava tabakaları arasında rüzgarın hızında veya yönünde ya da her ikisinde meydana gelen ani değişiklikler olarak tanımlayabiliriz. Bu değişkenlik yatay yada dikey yönde olabilir. Wind shear uçuş için çok büyük riskler içerir. Özellikle yere yakın iken oluşacak olan wind shear'ler kötü sonuçlar doğurabilir. wind shear 2 kısımda inceleyebiliriz.

 - Atmosferde yatay yönde oluşan wind shear 

- Ve atmosferde dikey yönde oluşan wind shear'lar 

Gerek düşey de gerekse dikey de meydana gelen rüzgar değişimleri rüzgar etkisini ani bir şekilde sonlandırır ve başka bir rüzgar alanına geçişi salarki buna da makaslama etkisi denir. Bizim için yatar yönde meydana gelen wind shear tehlike oluşturmaktadır. wind shear oluşum nedenleri sıcaklık farkları diyebiliriz. Özellikle enversiyon tabakasında rüzgar makaslaması daha fazla olur. Bu etkiden kaynaklı mekanik türbülanslar oluşur. Yamaç paraşütü ile enversiyon tabakasına yaklaştı iseniz her şeye hazırlıklı olun. Bu tabakayı geçerseniz rüzgarın yönü genelde değişiyor. Diğer bir etken ise cephesel sisitemler (oraj durumu, dar alanda hava olayları)'dir. wind shear arazi yapısı da etken olduğunu unutmayın. deniz ve kara meltemlerinin etkisi sonucunda da wind shear oluşuyor. Kıyı bölgeler de uçanların sıkca karşılaştığı karasal iklimlerde uçanların da ise enversiyon tabakası sonucu oluşur.