Kayseri Paraşüt Blog

24 Ekim 2023 - 20:30,Hacı Ömer KARACA 

İngilizce hız - speed ve fly - uçuş - uçmak birleştirilerek hızlı uçuş manasına gelmektedir. Buradaki hızlar yamaç paraşütüne oranla ciddi hızlardır. Speedfly ağırlığınıza göre saatte 100 km / h süratlare ulaşmaktadır. Aşağıda kendi tecrübelerimizi sizlere aktarmaya çalışacağız.

Speedfly nasıl başlamalıyım?

Öncelikle yamaç paraşütü eğitimi almanız gerekli. İşin aslı avrupa da yamaç paraşütü eğitimi almadan doğrudan speedfly ile başlıyorlar. Peki Türkiye de de böyle bir şey mümkün mü? Aslında mümkün ama ilk uçuşları yapacağınız yerler çok önemli. Eğimin ve yüksekliğin az olduğu tepelerden kalkış iniş çalışmaları ile speedfly öğrenebilirsiniz. Ama mutlaka sizi eğitecek birileri olmalı yoksa sonu kırıklı bir deneyim olacaktır. Ama en iyisi siz yamaç paraşütü eğitimi alın yükseklik algınız oluşsun ondan sonra speedfly öğrenin. Bizler uzun yıllar Kayseri de yamaç paraşütü uçuşu yaptıktan sonra speedfly uçuşları yapıyoruz.

 Hangi hava koşullarında uçmak gerekir?

Speedfly bilinenin aksine sert rüzgarlarda değil daha az olan rüzgarlarda daha eğlenceli olacaktır. Bir çok yamaç paraşütü sporcusu speedfly sert havalar için olduğu düşünüyor. Ben ise sert havalardan ziyade az koşu ile havalanabileceğim 15 km / h rüzgarlı havalardan hoşlanıyorum. 

Hangi malzemeyi seçmem gerek?  

Başlangıç için genel de m2 büyük speedfly'lar tercih edilir. Yüklemenize göre 13-16 m2 arası olabilir. Daha küçük speedfly 'lar fazla tecrübe ister. Burada size şu kanat firma diyemeyiz.

İniş ve kalkış hızlı mıdır?  

Yamaç paraşütüne oranla sıfır rüzgarda isitkrarlı bir koşu ile kalkış yapmak zor değildir. Ama yeterli koşu alanınız ve eğiminiz olmalıdır. Eğer yeterli eğim yok ise aşağı kadar koşmayı göze almanız gereklidir. İnişler sanılanın aksine çok hızlı değil ama yamaç paraşütü gibi de yavaş değil yeterli hız ile iniş yaparsanız biraz 3-5 adım koşu ile inişlerde de çok rahat edersiniz. 

Yedek paraşüt kullanıyor musunuz?  

Eğer speedfly ruhuna uygun uçar iseniz yedek için zamanınız olmayacak. Ama yüksek uçuyor ve o şekilde loop atıyor iseniz kesinlikle alın. Ama yamaçlara yakın iseniz yedeğe eliniz gidene kadar iş işten geçmiş olacaktır. 

Uçuşta yamaç paraşütünden farkı nedir?  

Teorik olarak speedfly da bir yamaç paraşütü farkı m2 küçük olması oldukça hızlı ve çöküş oranının fazla olması diye biliriz. Ayrıca fren yada vucut kumandasını yamaç paraşütüne oranla daha hızlı alıyor.  

Kayseri de nerelerden speedfly ile uçabilirim?  

Başta alidağı sonra yılanlı ve erciyesi sayabiliriz. bunun dışında sırtınıza alıp istediğiniz her tepeden uçabilirsiniz. Ağırlığı ortalama 4 kg civarı.  

Bizi ara
Whatsapp