Kayseri Yamaç Paraşütü Eğitimleri Kayseri paraşüt ali dağı yamaç paraşütü
free html templates
Yamaç paraşütü polar eğrisi

 Polar eğrisi nedir?
ilk olarak 2023 THK yamaç paraşütü öğretmenlik sınavı için girdiğim sorular da sordular. İlk kez karşılaşmıştım. Daha önceki eğitim verenlerin hiçbirinde polar eğrisi ile ilgili bir anlatım görmedim. Sınav dan sonra araştırdım ve bazı yamaç paraşütü eğitimi veren kulüplerin sitelerin de az biraz değinildiğini gördüm.  

Yamaç paraşütü polar eğrisi

İşin garip tarafı bu siteler genelde Ankara da yamaç paraşütü eğitimi veren kişilerin ve yakın zaman da THK ayrılmış hocaların gibi bir düşünce uyandırdı. Neyse. araştırmalarım sonucu polar eğrisinin ağırlıklı planörlerde kullanılan biraz zorlama ile yamaç paraşütüne adapte edilmiş gibi geldi. Neden böyle bir kanı oluştu ? Derseniz ;yabancı kaynakların büyük kısmı planör üzerine. Hatta bunla ilgili simülasyonlar dahi planör üzerine.
Bir kaç örnek vereyim : Polar eğrisi 1, Polar eğrisi 2, sanırım en iyi örneklerden biri de bu site polar eğrisi 3 sanırım burdaki bilgileri zorlama ile yamaç paraşütüne uyarlamışlar türkçe yeterli kaynak yok. En iyi Türkçe kaynak bura benim bulduğum.
Kendi polar eğrinizi kendiniz oluşturmanız en mantıklısı. Sıfır rüzgar (sabah erken saatlerde uçuş) ile en az hız, full speed, en fazla çöküş ve frensiz pozisyonlardaki hız - çöküş oranlarını belirlemek gerek. E tamam belirledik ne işime yarayacak derseniz. Cevap yukardaki video da var.  

Yamaç paraşütü polar eğrisi

Kırmızı olan çizgi sizin hızınızın en fazla olduğu zamanı verir. Yani full speed. Mor olan hızınızın en az olduğu zaman, yeşil olan çöküşün en fazla olduğu ve sarı frensiz iken durumunuzu verir. Uçtuğunuz havada kaldırıcı yada bastırıcı gibi faktörlere bağlı olarak full speed yada frensiz uçmanız size avantaj sağlar . Genel de mesafe uçarken termik çıkışında full speed tavsiye edilir ama bu her zaman doğru olmuyor.
Bu bizim Polar eğrimiz olsun. Stabil hava da elde ettik . Ya kaldırıcı var ise işler değişir ona da bakalım.

kayseri paraşüt polar eğrisi

Burdaki grafikten de anlaşılacağı üzere yamaç paraşütü ile en ideal süzülüş C noktası yani frensiz pozisyon. Tabi uçarken oturupta bunu hesap edemeyiz. Vario sesi bize fazlası ile ip ucu verecektir.

Adres
Extreme Kayseri Yamaç Paraşütü Harman, Bahçelievler, 38280 Talas/Kayseri

İletişim
[email protected]
+90531 034 75 95

Extreme Kayseri yamaç paraşütü

2011 yılında bu yana yamaç paraşütü ve farklı extreme sporlar ile amatör ve profosyonel olarak uğraşmaktayız.