Kayseri Yamaç Paraşütü Eğitimleri Kayseri paraşüt ali dağı yamaç paraşütü
amp templates
Kayseri paraşüt malzeme seçimi

 Yamaç paraşütü ile nasıl daha iyi termik dönerim?
Sanırım yamaç paraşütü sporunun en zevkli uçuş türü. Tabi bu görüş kişisel olup her pilotun terciği farklıdır. Ama bu yazıyı okuduğuna göre yamaç paraşütü ile nasıl daha iyi termik dönebileceğinin ip uçlarını aramaktasın. O halde bu yazımız tam sana göre

Mobirise Website Builder
Termik nedir?

Termik, Güneş'in yeryüzünü ısıtması sonucu yer yüzüne yakın hava kütlesinin ısınarak yoğunluğunun azalması sonucu yukarı yönde hareket etmesi olayına yamaç paraşütü camiası olarak bu ismi veriyoruz. Sözlük anlamı ise "sıcaklıkla, ısıyla ilgili, ısıl" gibi anlamlara geliyor. Termiği daha iyi uçmak için teorik bilgimizin yeterli olması gerekir yeri geldikçe yamaç paraşütü ile ilgili kısımlar da termik teorilerine de yer vereceğiz.

Mobirise Website Builder
Termikte kalkış

Termik hemen uçmadan önce rüzgarın değişim aralıklarını izleyin. Eğer rüzgar değişim aralıkları fazla ise o gün büyük ihtimalle güzel termikler  var vakit kayıp etmeden yamaç paraşütünüz ile gerekli hazırlıkları yapın. Hangi rüzgara kanat çekmeliyim? Daha önce yarışma pilotlarını izledi iseniz onlar genelde rüzgarın artmaya başladığı aralığı çeker çünkü bu aralık aslında termiğin geldiğinin habercisi hatta tam başlarına çeker iseniz yükselerek uçuşa başlarsınız. Baştaki rüzgara kanat çekmek için yamaç paraşütü hakimiyetiniz iyi olmalı yoksa, yamaç paraşütünden dayak yersiniz. Rüzgarın biraz azaldığı aralığa çeker iseniz yine termiğin içerisinde olursunuz fakat ilk rüzgar paraşüt çekenler kadar iyi yükselmezsiniz. Eğer ben rüzgarı bekleyim şiddeti azalısın öyle uçayım derseniz kaldırıcı da değil de bastırıcısın da kalırsınız oda sizi yükseltmez. En iyisi rüzgarın arttığı zaman aralığına paraşütü çekmek.

Mobirise Website Builder
Teorik bilgi

Bu kısım da az biraz teorik bilgiye değineceğiz. Eğer daha fazlasını ister iseniz yamaç paraşütü blog kısmından ulaşabilirsiniz. Yukarda termiğin yer yüzünün ısınması sonuçu oluştuğundan bahsettik o halde uçarken acaba nereler daha fazla ısınır bunu teşhis etmemiz gerekir. Buda arazi yapısı ile ilgilidir. Eğer Kayseri gibi bir bölgede yamaç paraşütü ile uçuyor iseniz önce şehir sonra arazide olacaksınız. Yerleşimin olduğu yerlerde koyu renkli alanlar (binalar gibi ) açık renkli alanlara oranla daha fazla ısınacaktır ve bu da kaldırıcı hava hareketlerinin oluşmasını tetikleyecek. Yamaç paraşütünde kaldırıcı hava hareketi oluşabilmesi için sıcaklık farkları oluşmalı her yer de aynı ise sıcaklık yani bölgeler arası sıcaklık farkı yok ise yamaç paraşütü ile yükselmek mümkün olmayacak. Ama sıcaklık farkı arttıkça güçlü termikler ve termal aktivite fazla olacaktır. Eğer arazi de iseniz yine aramanız gereken koyu renkli bölgelerdir. Dağlara yakın uçuyor iseniz bakı etkisini kullanarak daha iyi yükseleblirisiniz. Bakı Etkisi, dağların yamaçlarının Güneş'e göre durumlarına bağlı olarak ortaya çıkar. Kuzey yarım küredeki dağların güney yamaçları, güney yarım küredeki dağların ise kuzey yamaçları güneş ışınlarını daha büyük açıyla alırlar ve sıcaklık daha fazla olur. Bu kadarcık teori yeter.

Mobirise Website Builder
Say ve dön 

Bir termiğe geldiniz ne zaman döneceğim ? 
Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Genelde termiğin içine girince 3 e kadar sayıp sağda ya da soldan dönmektir. Termik geniş ise bu sayma süresi değişebilir. Termiğin yerini belirlemek için rüzgar üstüne bir süre uçun, termik sol da yada sağ da olduğunu anlamak için seçeceğiniz yönde bir süre uçun eğer tırmanışa devam ise seçtiğiniz yönde dönüse başlayın, eğer seçtiğiniz yönde çöküyor iseniz tersi yönde biraz ilerleyin ve dönün. Uzun süre aynı yönde dönünce yoruldu iseniz ve termikte başkaları  yok ise dönüş yönünüzü değiştirin.

Mobirise Website Builder
Balon Termik nedir?

Bazen termikler yerden kalkınca bir kütle olarak başlar ve yer ile alakası kesilir. Uçtuğunuz termik balon mu olduğunu anlamanın bir yolu yok. İrtifanız var ise bir termik gider diğeri gelir fakat yere yakın iseniz bulduğunuz termiği bırakmayın eğer balon termik ve ben genişliğini belirleyim diye rüzgar üstü yada sağa sola gider ve termikten düşer iseniz bir daha o termiğe girme imkanınız yok balon termik yukarı siz yamaç paraşütünüz ile aşağı inersiniz. Kayseri de yamaç paraşütü ile uçarken sık sık karşılaşırız balon termikler ile.

Mobirise Website Builder
Yamaç paraşütü ile termiği merkezleme

Eğer cihazınız var ise bu iş cok kolay, termikte uçarken sesi dinleyin. Rüzgar üstüne bir süre uçun sesi en fazla arttığı yeri belirleyin sağ dan yada soldan dönüşlere başlayıp sesin şiddetini dinleyin, bu taramalar sonuçu sesin en fazla arttığı alan termiğin merkezidir. Eğer cihaz yok ise burda artık iş tamamem size kalıyor. Termiğin paraşütünüz en fazla kaldırdığı alanı bulmak için yukardaki tarama tekniğini kullanmanız gereklidir. Termik güçlü ise iş kolay ama zayıf ise hislerinize güvenmeniz gerekli. şimdilik bizden bu kadar blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Adres
Extreme Kayseri Yamaç Paraşütü Harman, Bahçelievler, 38280 Talas/Kayseri

İletişim
[email protected]
+90531 034 75 95

Extreme Kayseri yamaç paraşütü

2011 yılında bu yana yamaç paraşütü ve farklı extreme sporlar ile amatör ve profosyonel olarak uğraşmaktayız.