Kayseri Paraşüt Blog

Kayseri paraşüt eğitimi
23 Nisan 2024 - 11:32,Hacı Ömer KARACCA 

Başlangıç eğitimi aldınız ve yamaç paraşütü sporunda daha da ileri gidip tek başınıza istediğiniz tepeden uçmak istiyorsunuz ama malzeme seçiminde kararsız iseniz bu yazımız size bir nebze de olsa yol gösterecektir. Aşağıda yamaç paraşütü malzeme seçimine dair naçizane tavsiyelerimiz olacaktır. Ama öncelikle bu sporla uğraşan ve ticaretini yapmayan insanlardan tavsiye almanıztır.

Yamaç paraşütü; İkinci el mi ? Sıfır mı ? olsun.

Eğer imkanınız var ise sıfır malzeme tercih edin. Uzun süre kullanacaksanız sıfır yamaç paraşütü tercihiniz olsun aklınızda hiç bir soru olmaz. Sıfır paraşütte ise tavsiye alacağınız kişiler kendi uçtukları malzemeleri övecektir. Ama unutmayın En-B alacağınız için performansları birbirine yakın olduğunu söyleyebilirim. Küçük farklar olabilir. En güzeli yabancı sitelerden test raporlarına ulaşıp değerlendirme yapmak olacaktır. https://para2000.p-h.click/wings/index.html bu siteden test raporlarına ulaşabilirsiniz. İmkanınız yok ise ince eleyip sık dokuyarak ikinci el bir yamaç paraşütü alabilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gereken kısım satıcı . Ne yazik ki 10 yılın üzerinde olan sıfır ayarında diye satılan paraşütler bulunmakta. Üreticiler 10 yıl raf ömründen sonra garanti vermez iken biz de sıfır ayarında diye satışlar oluyor. Uzak durun derim. Test raporlarını isteyin. Test yapan firmalar var. bunlarda biri de kayseri de yamaç paraşütü bakım onarımı yapan  Erdem AYTEKİN.

Yamaç paraşütünde hangi sınıf seçmeliyim?

Başlangıç eğitimlerinde yamaç paraşütü sınıflarına dair küçük bir bilgi veriliyor. İlk başlayanlara deniz bölgesinde uçuyor iseniz genel de En-A yamaç paraşütü tavsiye edilirken, karasal iklimde uçanlara En- B tavsiye edilmektir. Kayseri bölgesinde yamaç paraşütü ile uçacak iseniz En - B tavsiye ederiz. Diğer sınıflar yamaç paraşütüne yeni başlayanlar için uygun olmayacaktır.

 Yamaç paraşütü için harnes (kuşam ) seçimi

Sanırım en kolay kısımlardan biri de harnes seçimidir. Tavsiyemiz koza vs olmayan klasik harnestir. kullanımı daha sonra satışı kolaydır. Ama burada dikkat etmeniz gereken konu sünger korumalı olsun biraz ağır olur ama hava korumalı olanlardan sizi daha iyi korur.

Kask seçimi 

yeni başlayanlar için genel de tam yüz koruması olan kasklar tavsiye edilir. Aslında en sağlıklısı tam yüz koruması ama hareket kısıtlılığı olduğu için yarım kask kullanılır. Bizim de tavsiyemiz kask uzun süreli kullanım olacağı için yarım kask ama siz sağlığınız için paraşütte tam yüz koruması sağlayan kask kullanın.

Yedek paraşüt seçimi  

Eskiden yamaç paraşütü yedek kullanımında bu kadar çeşitlilik yoktu. Fakat günümüzde yedek paraşütler de çeşitlendi. Klasik kubbe olan var (en ucuzu), kare yedek paraşüt var, yönlendirilebilir yedeklerde var. Eğer imkanınız var ise kesinlikle yönlendirilebilir yedek paraşütler alın. Ama ekonomik durumlardan kaynaklı kubbe yedek paraşüt alıyoruz. Tercih değil ne yazik ki zorunluluk.